İstanbul Arel Üniversitesi mezunudur. İngiltere'de eğitimine devam etmektedir.

Limon Tuzu Kilo Verdirir mi?

Categories Bitkisel Ürünler, Kolay ZayıflamaPosted on

Limon tuzu sağlıklı bir besin olarak hanımlar tarafından birçok yerde kullanılmaktadır. Hiçbir kalorisi bulunmayan limon tozunun formülü C₆H₈O₇ olarak bilinmektedir. Limon tozu tüm hayvanların vücut sıvısında ve bitkilerde bulunmaktadır. Limon tozunun diğer isimleri limon tozu ve limon asididir. Sitrik asit ismiyle kimyada bilinen limon tozu, hafif bir şekilde limon suyu ile mayalandığında kaynamış olan kalsiyum karbonat ile işlenerek ortaya çıkmaktadır.

Kilo vermek isteyen kişilerin vücutta kalori yakmayı hızlandırdığı varsayılarak kilo vermek için de kullanılmaktadır. Fakat kilo vermede limon tuzu her kilo verme işleminde olduğu gibi, kalorisi yüksek gıdalar ile tüketildiğinde hiçbir işe yaramamaktadır. İyi bir şekilde kişiye özel belirlenmiş bir diyet ile kullanıldığında kilo vermeyi olması gerekenden daha hızlı bir duruma getirebilir.

Limon Tuzunun Faydaları Nelerdir?

  • Kireçlenen çaydanlıklarda bir miktar su içerisine limon tuzu konularak kaynatıldığında çaydanlıkların kireçten arınmasını sağlar.
  • Kişiye özel iyi bir diyet ile kullanıldığında metabolizmayı hızlandırarak fazla vücut yağlarının yakılmasını hızlandırır. Her gün bir bardak kadar su içerisine bir tutam limon tuzu konularak tüketildiğinde kişi diyet ile birlikte daha hızlı kilo verdiğini hisseder. Genellikle bölgesel yağlanma üzerinde büyük bir faydasının olduğu görülür.

  • İstenmeyen tüyler üzerine yapılan limon tuzu masajı içeriğinde bulunan sitrik asit sayesinde istenmeyen tüylerin yakılarak yok olmasını sağlar.
  • Zeytin, reçel ve turşu gibi uzun süre saklanması gereken gıdalara limon tuzu eklendiğinde bozulmadan bu gıdaların saklanabildiği görülür
  • İçli köftede profesyonel olarak bu yemekle uğraşan kişiler tarafından bu yemeğe eklenmektedir. Zira içli köftenin dağılmasını engeller.
  • Limonun olmadığı yerlerde tamamen limon tadı taşıdığı için kullanılır ve kalp sağlığını koruyucu özelliği bulunmaktadır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir